7 Ocak 2011 Cuma

SON LİSE KANTİNİ OLAYLARINDAN SONRA BİR HIRGÜRKAN DERLEMESİ.

Son lise kantini olaylarından sonra, Leman'daki Sıkılhanlar'da yaklaşık beş yıldır boy gösteren, Hırgürkan tiplemesinin bir çok macerasından bir seçkiyi yayınlamak suretiyle.
Leman önümüzdeki hafta bininci sayıya hazırlandığı için bu olaylara yer veremedi. Ama Uykusuz ve Penguen'in habere ilişkin enfes karikatürleri var. Onlardan iki tanesini de buraya koymak suretiyle.


- Sıkılhan, artislik yapmayın olm. Kardan korkan delikanlı olmaz, ayar etmeyin insanı. Bak tek tek arıyorum arkadaşları, yoklama yapıcam, gelmeyen şerefsizdir. Hadi bekliyorum, açtım ben okulu.
- Niye böyle bişey yaptın ki Hırgürkan? “Eskimo Meslek Lisesi”diil ki bizim okul, naapıcaz bu tipide orda?
- Lan bi haftadır kar tatili ayağına okul kapalı, kantin iş yapmıyo. Babam isyanlarda. Dört tane kar düştü diye delikanlı adamın tost ekmeğiyle oynanır mı kitapsızlar? Pederin cip senetleri var olm, ters bişey yapıcak adam. Köyden akrabaları aradı, “Milli Eğitim Müdürü’ne bi görünelim, habire okulu kapamasın” diyo. Bak olm, babam coşarsa en aşşa yüz bacağa mermi sıkar, ortamlar sakata gelir, harbi konuşuyorum ben burda.
- İyi de abi, senin pederin “Olası Kantin Dalaşı” yüzünden, donarak ölücez mi orda?
- Kim? Kaloriferler gavur damı gibi yanıyo olm burda. Babam araya girdi okul müdürü için bi tanker Suriye işi kaçak mazot ayarladı. Gelin işte olm, bu neslin eğitime öğretime ihtiyacı var. Vatan haini misiniz lan siz şerefsizler? Bak hoca felan da çağırmadım, biz bize olucaz, dersler boş geçicek yani. “Fıkra bilen arkadaşlar fıkra anlatsın, sesi güzel olanlar şarkı söylesin” hesabı. Yeter ki kantine üç beş para insin, anlıyo musun? Delikanlı gibi ekmeğimizin peşindeyiz burda. İlle eşkiyalık şerefsizlik mi yapalım lan?
- Tamam hoca, onbir tane çift kaşarlı tost söylüyorum ben bu durumda. Hemen gelemesem bile okul açılınca kapatırım borcumu, anlaştık.
- Kola, ayran? Yeni cips geldi bak, komple “taso” dolu içi. Alo?

***
Alo Sıkılım naaber, Hırgürkan ben. Bak bu adımı son kez sööleyişim, bundan bööle bana telefon konuşmalarında filan “Ciğer” diye hitap edilicek. Kod adım : Ciğer. Seninki “Orfoz”… İstersen sen ciğer ol, orfozu ben alıyim.
- Pilav cacık alamıyo muyuz?
- Hemen sulandırma lan işi, şarafsiz. Ciddi bi teşkilat bizimkisi. Okuldaki polis ağabeye yardımcı olmak üzere, kendime görev edindim, böyle bi teşkilat kurdum. Biliyosun artık her okulda emniyetten bir ağabey olacak, ben de ona yardımcı olucam. Kim şerefsizlik yapıyo, bacılara kem gözle bakıyo, burda mis gibi kantin dururken dışardaki kirli satıcıdan mısır, cips, kola alıyo, hangi çakal dışardan sigara getirmek suretiyle delikanlının ekmeğiyle oynuyo, bunları anında bildiricez. İşimize bakıcaz, ekmeemizin peşinde olucaz. Alo… Alo Orfoz, dinlemede misin?
- Doğrudur ciğer, anlaşıldı. Aramızda soğan var mı peki?
- Doğrudur orfoz, var. Bizim kantinin kasasında duran elemana “Soğan” kod adını verdik. Müdürmuavini Kudret Ağabey var o da “Pancar” kod adını aldı… Müdürden ise aramızda “Limon” diye söz edicez…
- Limon?
- Doğrudur.
- Malum şahıstan “Limon” diye mi söz ediyoruz…
- Doğrudur Orfozş…
- Limon, sarı sulu hani.
- ….
- Anlaşılmadı… Malum şahısa limon mu diycez. Hani ekşi ekşi, salataya felan katılır, taze nane yapraklarının üzerine, şööle, hatta biraz “Ayaş Domatezi” hormonsuz, bi parça “Çengelköy Hıyarı” belki.
- Şuş lanş şerefsiz. Kasten yapıyoşşşun dimiş eşşoğleşşek. Oruç kafayla mevzuuyu habire ekşiye şuluya filanş getiriyosun. Bana bak iftardan soona evde ol, gelip seni piçaklıycamş. Alo kapadın mı lan şerefsiz. Alo… Lan? Alo… İnfaz edicem lan seni. Kafana sıkıcam, etek giydiricem… Alo? Karı şahıs!

***
- Selamınaleyküm Sıkılhan Kardeş, alooo… Hırgürkan ben. Baksana ne diycem, senin pedere şööle “Sürmene işi” güzel bi piçak hediye etsek, sapı sedef kakmalı felan.
- Niye babama kesici ve delici alet hediye ediyosun, anlamadım ki?
- Ateşli silaha hevesi varsa onu da temin ederiz. Hani ne hediye edelim bilemedim tam olarak da… Yekten şeyi de soramıyorum, bir hotel, sarı bir bayan arkadaş, içkisi yemee dahil, komple, full gece… Bak o da olur yani. “He” desin, Şile’de Silivri’de felan bi hotelde güzelce bakalım senin pedere.
- Nooluyo olm lan?
- Noolucaksa güzellikle olsun diyoruz yani. Bi yerde senin babandır diye önden şık tekliflerde bulunuyoruz. Yoksa abimgil çoktan sıktıydı kafasına. Okul Aile Birliği’nin bir üyesi olarak kendileri, ekmeğimizle oynuyolar. Vay efendim, kantinde “Trans yağlarla yapılmış, nerden geldiği belli olmayan hayvan parçalarından mâmul sucuklu kaşarlı tostlar ilen, asitli içecekler satılmasınmış, yavruların sağlığı mavzuubahismiş. Terorist miyiz lan biz, ekmeğinin peşinde kantinci esnafıyız. Sööle o babana şerefsizlik yapmasınlar, bu topraklar, bu mekân sahipsiz değil! Esnafla oyun olmaz. Babam daa yeni siyah panel van minibüs aldı, camlarını kara filmle kaplattı, senet ödüyoruz bak. Delikanlı adamın rızkıyla oynayana, tezgahına taş koyana, işine çomak sokana, babamın oğlu da olsa zerre-i miskal acımam, bizzat ben sıkarım, şaraffsizim sıkarım…
- Güzel de, benim babam öyle okul aile birliği filan işlerine girmez ki, apartman toplantılarına bile ya beni ya annemi yolluyo. Bi yanlışın var…
- Kompüterde yanlış olur, bizde olmaz Sıkılhanım. Kendin kullandın cümle içinde bak; “annemi yolluyo” şeklinde. Ana bizde mukaddestir karıştırmıyım dedim. Esasen “Kantinde sağlıklı besin, temiz, hormonsuz et, ot, lahana yaprağı, enginar suyu satınız” filan diye Okul Aile Birliği’ne gaz veren bizzat senin valde. Neticede biz olayı babanla çözeriz ama onu sööliyim dedim. Olay büyür 2026 senesine kadar sizin sülaleye kurşun yağdırırız. Ben diyceğimi dedim, delikanlı gibi, ağır, vakur hareketlerle kapıyorum şimdi.