22 Temmuz 2014 Salı

ÇOK KISA BİŞİ ANLATICAM / ALPER ATALAN

İlk kitabı “Sanal Uyku” yayımlandıktan tam 11 yıl sonra “Mart” ile edebiyatseverlerle buluşan Alper Atalan, bu sefer çok bekletmeden “Çok Kısa Bişi Anlatıcam” diyerek, omzumuzdan sarsıyor bizi.
“Çok Kısa Bişi Anlatıcam”, yazın misafirliğe gittiğimiz, klimasız fakat sürekli esen, ferah evlere benziyor. 36 odalı bir ev. Her bir odasına girip çıktığımızda kafamızdaki düşünceler berraklaşıyor. Her bir oda bir yaşanmışlığı, bir yaşam tecrübesini vuruyor yüzümüze. Kitabın içerisindeki 36 adet öyküden bahsediyorum, evet. Hepsinde olmasa bile birkaç tanesinde kendi yaşamınızdan bir iz bulmanız mümkün. İlk öykülerde, sizi de öykünün içine yerleştiren anlatım üslubuyla, o izi gösteriyor ucundan Atalan.  İzin peşine takılıp gittiğinizde 36 öykünün nasıl bittiğini anlayamıyorsunuz bile. “Çok Kısa Bişi Anlatıcam” deyip saatlerce bizi esir alan arkadaşların tam tersine, sözünün eri bir arkadaş oluveriyor kitap.
Alper Atalan’ın ilk öykü kitabı “Mart” için, “Yazarın arkalarda bir yerde "Çaylar benden!" diye bağırdığını da duyuyoruz” demişti bir yazısında Yekta Kopan. Yazısının sonunda da bir sonraki kitapta okurların Alper Atalan’ı bir masaya oturtup “Bu sefer çaylar benden!” diye sesleneceği tahmininde bulunmuştu. Yanıldığı söylenemez. “Çok Kısa Bişi Anlatıcam”, bitirdikten sonra yazarına çay ısmarlamak isteyeceğiniz türden bir öykü kitabı.
Çok kısa bişi anlatıcam/ Alper Atalan/ İletişim Yayınları/150 s.
(CNN türk)