10 Aralık 2010 Cuma

VAY VAY VAY... KAHKAHAYA VERGİ VAR! HİHOHAHA!DÜKKAN’A KOMEDi VERGiSi

Star’ın ‘Komedi Dükkanı’nda iki haftadır ‘komedi vergisi’ esprileri vardı.
“Eğlenceye vergi var, dramaya yok” dedi Tolga Çevik, “Seyirci gülme, eğlence vergisi var” diye takıldı.
Merak ettim sanki bir şeyleri ima eder gibiydi Çevik. Olayı sordum.
Programın yayın koordinatörü İnanç Selet ‘eğlence vergisi’nin hikayesini anlattı:“Beyoğlu Belediyesi’nden geldiğini söyleyen Hürriyet adındaki beyefendi, belediyenin ‘komedi vergisi’ almak için artık harekete geçtiğini söyledi ve o zamana kadar birikmiş olan meblağı da o akşam (yani geçen hafta) benden nakit istedi.
Tabii o anda anlam veremedim. Daha sonra bizim, bunu bu şekilde elden veremeyeceğimizi belirttim ve Plato Film muhasebesine gitmesi gerektiğini bildirdim. Hürriyet Bey gitti, makbuzları kesip üç bölüm bedeli olan 6 bin lirayı Beyoğlu Belediyesi hesabına geçirtti, bunun yanında olayın sadece komedi vergisi olduğunu eğlence vergisi olmadığını da belirtti."
BKM’nin kurucularından Necati Akpınar, bu verginin 1980 öncesinde alındığını, 80’li yıllarda rahmetli Adnan Kahveci’nin sanatçılarla arkadaşlıkları esnasında bu vergi durumunu gördüğünü, saçmalığını anladığını ve kaldırdığını anlatıyor. Ancak çeşitli sanat dalları için kaldırılırken yasada ‘komedi’ için kaldırılmamış. Yani öğrenmiş oluyoruz ki, ‘komedi’ye vergi var. Bundan böyle ‘komik’ olanlar dikkatli olsun!
Sina Koloğlu/Milliyet


BAG'ın notu: şimdi heccavlık edicez, bi kaç iğneli laf sokucaz arkadaşlara, hiciv gülmecenin bir dalı olduğundan bilmemkaç lira şu kadar kuruş acil vergi tahakkuk edicek. Susalım yani, sus yani, zaten durumlar terso....