11 Nisan 2011 Pazartesi

ADALAT'IN HASSAS TARAZİĞSİ:Mahkeme binlerce Türkçe blog sitesine erişimi engelledi. Sorun çözüldü. ‘Açılsın’ kararı çıktı. Ama yapılan bir harf hatası kafaları karıştırdıTürkiye’de ayda ortalama 4.6 milyon kişinin ziyaret ettiği, binlerce Türkçe internet sitesine ev sahipliği yapan Google’ın online günlük hizmeti Blogspot’un Digitürk’ün şikayeti sonrası mahkeme kararıyla kapatılması olayı farklı bir boyut kazandı.
Google’ın yaptığı başvuru sonrası hakkında bu kez ‘açılma’ kararı alınan ‘blogspot.com’ üzerindeki bloglara Türkiye’de kullanıcıların bir bölümü ulaşıyor ama büyük bir kullanıcı kitlesi hâlâ bu sitelere bilgisayarından giremiyor.
Yaşananların altında siteyi erişime açacak olan internet servis sağlayıcı şirketlere ulaşan resmi yazıdaki bir harf hatası yatıyor. İlgili yazıda ‘blogspot.com’ yerine ‘blogsport.com’ yazılması yaşanan bu karmaşaya yol açmış durumda.

‘Blogsport.com açılsın’

Mart ayının başında Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi, blogspot.com sitesi üzerindeki bloglara erişimi engelledi. Telif haklarına aykırı içeriğin ilgili bloglardan silinmesi sonrası ‘erişime engel’ kararının kaldırılması için resmi başvuru yapıldı. Ardından bu konuda ‘erişimin yeniden sağlanması’ kararı çıktı.
İlk kararın kendilerine ulaşmasıyla birlikte başta TTNet, Superonline ve Koç.net olmak üzere tüm internet servis sağlayıcı (ISP) şirketler ‘blogspot.com’a ‘erişim engeli’ koymuştu. Diyarbakır’dan ulaşan resmi yazıdaki yeni kararla birlikte tüm bloglara erişimin yeniden açılması gerekiyordu. Ama bu olmadı.
Çünkü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın erişimin yeniden sağlanması kararında IP numaraları doğru olmasına karşılık, “blogspot.com” yerine “blogsport.com” yazıyordu. İlgili kararda ‘r’ harfi fazladan yazılmıştı.
(Milliyet)

Bir Fıkra:
Komtan Yeni gelen askerlere rütbesini ve adını söylemiş: Oğlum bakın benim adım Süleyman Kırç" demiş komtan, "sakın ola aradaki "r" yi atlayıp da söylemeyim oyarım bak. Neymiş; Süleyman Kırç" Bir kaç gün sonra denetleme sırasında kendince en andavallı askeri seçip gürleyerek sormuş:" asker söyle bakalım benim adım ne" asker helecan içinde, tırsmış, bir iki kekelemiş sonra baarmış: Süleyman Gört komtanım