18 Mayıs 2011 Çarşamba

Çin in doğusundaki bostanlara sahip çiftçilere daha fazla para kazanmak için yetiştirdikleri karpuzlara aşırı derecede kimyasal verince Karpuzlar "infilak etti".

Çin Merkez Televizyonu nun haberinde , Ciangsu vilayetinin Danyang kenti çevresindeki bostanlarda çiftçilerin karpuzlara aşırı derecede "forchlorfenuron" adlı hızlı büyüme kimyasalı verdikleri ve bu kimyasalı çok geç bir aşamada uyguladıkları , neticede karpuzların patlayarak parçalandığı bildirildi.
Haberde , patlayan Karpuzlar "kara mayınlarına" benzetildi.
Liu Mingsuo adlı çiftçi , 3 hektarlık tarlasındaki karpuzların tümünün "tahrip olduğunu" belirterek , manzarayı "7 Mayıs ta 80 karpuzun patladığını saptadım , öğleden sonra sayı 100 e çıkmıştı , iki gün sonra ise artık saymaya bilgi gerek yoktu" diye anlattı.
Danyang civarında 20 çiftçinin sahip olduğu 45 hektarlık alandaki karpuzların tümünün ziyan olduğu belirtildi.
Çin de söz konusu ilacın kullanımı yasal değil ve ABD de de kivi ve üzümde kullanılıyor.
Haber , gerek yasal gerekse yasal olmayan kimyasalların tarımda , nasıl sağlığa zararlı ve aşırı derecede kullanıldığını gösteriyor.
Hükümet , daha önce , ürünleri daha çekici hale getirmek için gıda boyası ve tatlandırıcı gibi maddelerin aşırı kullanımı konusunda uyarıda bulunmuştu.
AA

POLİS BU OTOMOBİLİ ARIYOR

(Bag Özel) Aşırı hormon basılmış bir bezelye tanesiyle bombalı eylem yapılabileceği ihbarını alan polis, ilgililere dağıttığı bu fotoğrafla bezelye görünümlü patlayıcı hormon yüklü aracı arıyor.