5 Şubat 2011 Cumartesi

Sel felaketi, oyun oldu!

Geçen yıl İstanbul'daki sel felaketinde servis aracında ölen 8 kadın işçinin hikayesi unutmayalım diye tiyatro sahnesine geliyor.


İSTA - 9.9.2009 Çarşamba… Bu tarih böylece belki çoğumuz için fazla bir şey ifade etmiyor. Ancak, “İstanbul’da büyük sel felaketi” dediğimizde hepimiz hatırlıyoruz ve o günün simge görüntüleri bir bir gözümüzün önüne geliyor: belediye otobüsü üzerinde selden korunmaya çalışanlar, boydan boya sular altında kalmış Silivri, suların alıp götürdüğü Dila bebek ve bir panelvanın içinde boğularak hayatını kaybeden sekiz kadın işçi… Şimdi o sekiz kadının hikayesi tiyatro sahnesine geliyor, unutmayalım diye…


"Tiyatro Güzel Şey" tarafından hayata geçirilen “Sel”in prömiyeri 9 Şubat Çarşamba garajistanbul’da. Mart ayının ikinci haftasına kadar da yine her çarşamba aynı yerde sahnelenecek.


Oyun dolayısıyla hatırlatmakta yarar var. Sekiz kadın işçinin hayatını kaybettiği olayla ilgili devam eden davada son bilirkişi raporu şöyleydi: “Kazanın oluşunda asli ve tek etken meydana gelen doğal afettir.” !


“Aslında o kadınlar, bizim onları sıkıştırdığımız köşede, nefes alamadıkları için boğuldu.

Birey olmalarına izin vermedik, çalışmalarını kendi bağımsızlıkları için değil eve sağladıkları katkı için destekledik.

Hayallerini gerçekleştirmeleri için kapıları açmadık.

Hayalleri olduğunu bile fark etmedik.

Biz sadece seyrettik.

Seyrettik… başımızı çevirdik.

Seyrettik… kanal değiştirdik.

Seyrettik… çünkü bunu değiştirecek vaktimiz yoktu.”