20 Ekim 2007 Cumartesi

Facebook Artık Tek Başına Girişmiyo, Türevleri Kafa Hepten Kafa Yedirecek

Facebook'a ilginç bir rakip çıktı: “Hatebook”... Adını İngilizce "nefret" (Hate) kelimesinden alan sitede, Facebook'taki gibi sevilen değil nefret edilenler bir araya getiriliyor. Buradan düşmanlarınız ve arkadaşlarınız hakkında son dedikodulara ulaşabiliyor, nefret ettiğiniz insanlar listenize onların fotoğraf ve videolarını ekleyebiliyorsunuz. Birbirinden nefret eden insanları bir araya getiren antisosyal bir hizmet olarak tanımlanan site, Facebook'u tiye alarak "dünyayı ele geçirin" sloganıyla hareket ediyor.

Sabah

“HATEBOOK” ÇOK ŞEKEEEER… MİSAL OLARAKTAN C4 PATLAYICI GÖNDEREBİLİYOSUN NEFRET ETTİĞİN KULLANICIYA

FACEBOOK DA YETMEZ HATEBOOK DA YETMEZ… SIRADA BAŞKA NETWORK AĞLARI VAR. ÇOK YAKINDA GELİYOR. İŞTE ONLARDIR ÖRNEK VERECEK OLURSAK:

“ASSBOOK”; İNGİLİZCENİN “ASS” YANİ “DÖT” KELİMESİNDEN YOLA ÇIKILMIŞ, NE TİP Bİ PORTAL OLDUĞU ORTADA ZATEN


“SENSEBOOK”; “SENSE” YANİ İNGİLİZCENİN “HİS” SÖZCÜĞÜNDEN TÜREMİŞ. İÇLİ İNSANLAR BİR ARADA ANLAMINDA. DEMLENEN SOHBET NETVÖRKÜ

“GENSBOOK”; YEDİ DÜVEL AKRABANIN GELMİŞİNİ GEÇMİŞİNİ SOYUNU SOPUNU DİDİKLEMEK İÇİN ŞEYDİLMİŞ. “GEN” SÖZCÜĞÜ BİZDEKİ “GEN”LE AYNI ANLAMDA BİTTABİİİ Kİ... ANLAMADIN MI? YAAA BİLDİĞİN DNA ZİNCİRİ İŞTE... EEEE YANİ...


“TENSEBOOK”; “TENSE” ZAMANE ANLAMINDAKİ İNGİLİZCE KELİME DAĞARCIĞI OLUP ABARTI NOSTALJİK ZAMANI KAZIMAK İSTEYEN KULLANICIYA HİTAP EDİYOR.

“PESSSBOOK”; “PESSS” SÖZCÜĞÜ DİLİMİZDEKİ “YUHUNUZ ARTIK AMA YAA” ANLAMINDAN YOLA ÇIKILMAKTADIR. ALAYINA ÜYE OLUP DAHA FAZLASINI KANIRTAN ZİHNİYETE YÖNELİK. AÇ İÇİNİ, SOK KAFAYI, SANALIN DİBİNDE YOK OL KIVAMINDA.


Yazan: Alper Atalan